Nasz kalendarz firmowy na rok 2019 – warto mieć:)
| Dodano: 4 grudnia, 2018 | Kategoria: Bez kategoriiZ przyjemnością informujemy wszystkich klientów, że wreszcie udało się wydać nasz kalendarz z przepięknymi ilustracjami z dawnego Głogowa autorstwa Hansa-Joachima Gatzki. Serdeczne wyrazy podziękowania składamy Panu Antoniemu Bokowi , Dariuszowi Czai i Zdzisławowi Panasiewiczowi za pomoc i przekazane materiały oraz stowarzyszeniu Glogauer Heimatbund za pozwolenie na wykorzystanie obrazów w niniejszym kalendarzu.
A oto kilka informacji, które uzyskaliśmy na temat H.-J. Gatzki.
Hans Joachim Gatzka urodził się 4 lutego 1922 roku w Głogowie. W czasie wojny dostał się do niewoli radzieckiej i przebywał przez cztery lata w łagrach na Wschodzie. Po powrocie do Niemiec stał się specjalistą od reklamy i wizerunku.
Był malarzem-akwarelistą i rysownikiem, tworzącym widoki dawnego Głogowa i jego okolic. Jego obrazy i rysunki zamieszczane są do dziś w wydawanym od 1954 roku w Niemczech miesięczniku pt. „Neuer Glogauer Anzeiger”. Jego wydawcą jest stowarzyszenie Glogauer Heimatbund z siedzibą w Hanowerze, zrzeszające dawnych niemieckich mieszkańców Głogowa (i ich potomków).
Prace H.-J. Gatzki były często prezentowane podczas spotkań dawnych głogowian w Niemczech. Jedyna wystawa jego prac w Głogowie, pt. „Glogau, wie es war – Głogów, jakim był”, odbyła się we wrześniu 2008 roku w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Twórca uczestniczył w jej wernisażu. Ponadto w 2016 roku w Centrum Informacji Turystycznej przygotowano mini galerię jego obrazów.
H.-J. Gatzka był aktywnym członkiem Glogauer Heimatbund. W latch 90. był szefem oddziału organizacji w Berlinie, pełnił również funkcję przewodniczącego Rady Doradczej. Był także autorem licznych artykułów historycznych i wspomnieniowych, dotyczących przedwojennego Głogowa. Publikowano je na łamach wspomnianego wyżej miesięcznika.
We wrześniu 1996 roku uczestniczył w Głogowie w rozmowach delegacji Glogauer Heimatbund z ówczesnym prezydentem miasta Jackiem Zielińskim. Ich skutkiem było przekształcenie znajdującego się w Parku Leśnym dawnego pomnika Eberta w monument upamiętniający polskie i niemieckie ofiary wojny, przemocy i wypędzenia lat 1939-1945.
Za zaangażowanie w działalność stowarzyszenia, popularyzację historii Głogowa oraz swoje prace artystyczne otrzymał „Złotą Odznakę Honorową” przyznawaną przez Glogauer Heimatbund. Zmarł 20 marca 2014 roku w Berlinie, w którym mieszkał przez wiele lat.
( tekst : Dariusz Andrzej Czaja, informacje: Antoni Bok)