Kalendarz 2020 z kolegiatą

| Dodano: 20 grudnia, 2019 | Kategoria: Bez kategorii

Jak co roku, przygotowaliśmy nasz kalendarz firmowy ze starymi zdjęciami Głogowa – tym razem w całości poświęcony jest naszej głogowskiej kolegiacie. Okazją do tej tematyki jest przypadające akurat na rok 2020 – 900-lecie ustanowienia Kapituły Kolegiackiej. Obrazek znajdujący się w centralnej części kalendarza został specjalnie namalowany przez p. Antoniego boka na tę okoliczność.

Zapraszamy po kalendarz!

A oto kilka słów przygotowanych przez proboszcza parfii kolegiackiej – ks. Rafała Zendrana:

W roku 2020 kolegiacka parafia Wniebowzięcia NMP w Głogowie wraz z cała diecezją Zielonogórsko – Gorzowską obchodzić będzie uroczystość  900 – LECIA POWOŁANIA KAPITUŁY KOLEGIACKIEJ. Ta świątynia ufundowana dziewięćset lat temu, jest ważnym odniesieniem dla polskiej i niemieckiej kultury oraz historii. Kolegiata p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Głogowie została ufundowana w 1120r. i jest najstarszą świątynią kolegiacką na Śląsku. Według ówczesnych pojęć prawnych oraz odczuć społecznych, stanowiło to awans dla Głogowa nie tylko pod względem kościelnym, lecz także państwowym. Szkoła prowadzona przez kapitułę była centralnym ośrodkiem życia intelektualnego dla całej ziemi głogowskiej. Uczęszczali do niej uczniowie świeccy, synowie miejscowego mieszczaństwa i okolicznego rycerstwa, jak i klerycy przygotowujący się do święceń kapłańskich. Kanonik Jan z Głogowa, wybitny astronom, teolog i filozof, nauczyciel Mikołaja Kopernika, był chlubą tej szkoły kolegiackiej. Do sławnych naukowców należeli także: profesorowie uniwersytetu krakowskiego, jak mgr Mikołaj z Głogowa, Mikołaj Manko, Jan i Mikołaj Stockowie, Mikołaj Hoffman oraz rektorzy uniwersytetu lipskiego mikołaj Melzer i Marek Sculteti. Nie mniej sławni to Kasper Borgeni – autor Annales Glogovienses, Kasper Elyan – ojciec drukarstwa śląskiego. Kapituła kolegiacka przetrwała do 1945 r., kiedy to jej status został przerwany przez działania wojenne II wojny światowej. Ostatni z jej niemieckich kanoników, a zarazem archidiakon ks. Prałat Eugen Kretschmer zmarł, jako rezydent parafii Friesen pod Kronach na Bawarii w roku 1959.

Serdecznie zapraszam do wielu inicjatyw, jakie zostaną podjęte przy okazji tej wielkiej rocznicy w nowym 2020 roku, w tym m. in.: 
Konferencja naukowa „ Historia i znaczenie Głogowskiej Kapituły Kolegiackiej ”

Pielgrzymka do grobu ostatniego kanonika kolegiaty ks. E. Kretschmera  w Kronach

Misje parafialne w duchu św. Jadwigi 24-31 maja 2020

Album i inne wydawnictwa o kolegiacie głogowskiej

Koncerty i wydarzenia kulturalne w ramach festiwalu Wratislavia Cantans i Muzyka w Raju

Konkurs fotograficzny z wydaniem kalendarza na rok 2020

Utwór „Kantata Głogowska”  skomponowany na okoliczność jubileuszu

Missa Solemnis – Uroczysta Msza Jubileuszowa w niedzielę 27.09.2020r.

Edycja specjalnego i pierwszego znaczka Poczty Polskiej o Głogowie ze znakiem Kapituły Kolegiackiej

Wybicie okolicznościowej monety miedzianej
Na uroczyste otwarcie tego świętowania zapraszam do kolegiaty na pasterkę i potem przez cały jubileuszowy rok.